Francis P. Nash Trophy

SM Sailing Junior Doublehanded Championship (Nash Trophy)

In 1976, the Nash Trophy was placed in competition by Francis P. Nash, one of the original incorporators of Sm Sailing and past Rear Commodore of the Nantucket Yacht Club. This trophy is emblematic of the Junior Doublehanded Championship of SM Sailing and is awarded annually to the skipper from a member yacht club of SM Sailing who attains the best score in the District Finals for the National Junior Doublehanded Championship.

US Sailing has mandated that all qualifiers for junior championships be done at an open Area level regatta (in our case Area A). Therefore, you don't have to qualify through a local sailing association regattas.   SMSA decided to award the Nash trophy to the best finishing SMSA boats at the Area A regatta.

Date Club Skipper Results
2019 Stage Harbor YC Hayden Earl/Ellie Alex 2019 Results
2018 No SM Sailing Participants in Area A event   2018 Results
2017 Chatham YC Jack Murphy & Connor Blanchet 2017 Results
2016 Chatham YC Jack Murphy & Connor Blanchet 2016 Results
2015 Wianno YC Charlie Hibben & CJ McKenna 2015 Results
2014 Chatham YC Sarah deSilva & Julia Fuller 2014 results
2013 Wianno YC Chase Quinn & Jamie Spence 2013 results
2012      
2011 Tabor Academy/ Beverly YC Williams Godrey & Abby Godfrey 2011 results
2010 Duxbury Bay MS/ Tabor Academy Sean Golden & Doyle Calhoun 2010 results
2009 Wild Harbor Yacht Club Keegan Flynn & Katie Mahony 2009 results
2008 New Bedford Yacht Club Declan Kelleher &Philip Krause 2008 results
2007 Plymouth Yacht Club Peter Pellegrini & Greg Benson 2007 results

 

Date Club Skipper
2001 New Bedford Yacht Club David Siegal
2000 New Bedford Yacht Club David Siegal
1999 Chapoquoit Yacht Club Brian Savery
1998 Tabor Academy Sailing Club Peter C. Levesque
1997 Plymouth Yacht Club John Camera
1996 Wianno Yacht Club John Birkett
1995 Tabor Academy Sailing Club Dan Herlihy
1994 New Bedford Yacht Club Dan Herlihy
1993 Wild Harbor Yacht Club Timothy Fallon
1992 Wild Harbor Yacht Club Timothy Fallon
1991 Edgartown Yacht Club Andrew Burr
1990 Falmouth Yacht Club Robbie Richards
1989 New Bedford Yacht Club David Tabors
1988 Hyannis Yacht Club Tyler Moore
1987 Hyannis Yacht Club Tyler Moore
1986 Edgartown Yacht Club Kristine Farrar
1985 Nantucket Yacht Club Matthew Sanford
1984 Duxbury Yacht Club Timothy Collins
1983 Duxbury Yacht Club Timothy Collins
1982 Duxbury Yacht Club Timothy Collins
1981 Hyannis Yacht Club David Dinneen
1980 Hyannis Yacht Club David Dinneen
1979 Nantucket Yacht Club Whiting C. Willauer, Jr.
1978 Wianno Yacht Club Stephen Rowland
1977 New Bedford Yacht Club Whitney Strain
1976 New Bedford Yacht Club Kitty Saltmarsh